Péče o koně
Kůň se čistí především pro pěkný vzhled, ale má to i jiné důvody. Kůže se tím čistí a může pracovat s nejvyšším možným účinkem. Česání a masírování,kdy je kůň rytmicky zpracováván na plecích, krku zádi, také podporuje vývoj a napětí svalů a prospívá krevnímu oběhu.
Metody čištení
Koně je nejlépe začít čistit zepřdu a shora, na hlavě mezi ušima. Stojí se dále od koně- celé tajemství čištení koně je v přenášení váhy na kartáč, při čemž se nesmí příliš tlačit. Žíněný kartáč se užívá na čištení hlavy, ale největší péči je nutné věnovat tomu, aby se nikde nedotkl tvrdým okrajem míst, kde je kost těsně pod kůží. Vždy po několika tazích je nutné kartáč očistit kovovým hřbílkem drženým v druhé ruce. Tvrdý rýžový kartáč se užívá k čištení zablácených nohou, které jsou obyčejně, ale ne vždy, nestříhané na ochranu proti chladu a trnům. Je příliš tvrdý a hrubý na to, aby mohl být použit na tělo koně.
Prostředky pro čištění
Prostředků k čištění srsti máme na výběr z velkého množství výrobků. Jsou to různé druhy kartáčů, hřbílek, škrabek, rýžáků a nepřeberné množství hřebenů.
Hřbílko
- masírujeme kůži a odstraňujeme ze srsti nejhrubší špínu může být kovové, gumové nebo plastové.
Kartáč
- kartáčováním vyčesáváme z kůže prach, nečistoty a napomáháme srsti, aby se leskla. Kartáče jsou různých tvarů a dají se rozdělit na tvrdé, měkké, jemné a hrubé.
Rýžový kartáč
- ten nám slouží k čištění kopyt nebo jím lze nahradit běžný kartáč.
Houba
- dále se používá houba na vytírání očních koutků, nozder, pohlavních orgánů a okolí řitního otvoru.
Hřeben
- ten se používá k česání a protrhávání žíní a hřívy.
Háček na kopyta
- slouží k čištění kopyt.
Dále se používá nesolený tuk nebo vazelína na mazání kopyt, která zabraňuje vysoušení kopyt a nanáší se na stěnu, chodidlo a rohovou střelku kopyta.
fajn hra s konmi:)
(Mistyc, 17. 1. 2012 20:07)